Microsoft ujawnia wymagania stawiane tabletom z Windows 8. Czego się spodziewać?

 

Już w tym roku Microsoft zamierza powrócić w chwale na rynek tabletów wraz z Windows 8. Nowe okienka, to oczywiście nowe wymagania stawiane producentom OEM, którzy przygotowują urządzenia z systemem. Microsoft opublikował dokument PDF Windows Hardware Specification Requirements, który rzuca nam światło dzienne na przyszłość tabletów z Windows i ujawnia czego tak naprawdę możemy się spodziewać.

Na tegorocznych targach CES 2012 mogliśmy zobaczyć kilka tabletów z Windows 8, które trafią na rynek w drugiej połowie tego roku. Jeśli zastanawialiście się jakie wymagania stawia Microsoft partnerom OEM chcącym tworzyć maszyny z nowymi okienkami, to już nie jest to tajemnicą. Przyjrzyjmy się z bliska informacjom zawartym we wspomnianym na wstępie dokumencie.

5-punktowy ekran dotykowy

Tablety z Windows 8 muszą obsługiwać minimum 5 punktów na ekranie dotykowym. Oczywiście ma to zapewnić obsługę dla wszystkich gestów użytkownika w nowych okienkach, w tym również tych wykonywanych pięcioma palcami. Oczywiście droższe tablety wyposażone zostaną w pełną obsługę multi-touch, czyli wsparcie dla wszystkich dziesięciu palców. Niemniej, pięć punktów to minimum. Mamy więc pewność, że kupując tablet z Windows 8 zawsze wykorzystamy w pełni dostępne gesty, a producent nie pozostawi nas na lodzie.

Przyciski na obudowie

Urządzenia z nowymi okienkami Microsoftu nie muszą co prawda dysponować kilkunastoma przyciskami funkcyjnymi, ale kilka z nich na pewno trafi na obudowę każdego tabletu. Są to:

•    Przycisk zasilania;
•    Przycisk blokujący zmianę położenia ekranu;
•    Przycisk z logo Windows (tutaj warto zauważyć, że jego rozmiar musi wynosić co najmniej 10,5 mm, ale kształt może być dowolny);
•    Kontrolki odpowiedzialne za zwiększanie i zmniejszanie głośności.

Poza tym Microsoft nie stawia więcej wymagań. Tutaj warto jednak wspomnieć, że słynne CTRL + ALT + DELETE zostanie zastąpione kombinacją przycisku zasilania + logo Windows.

Minimalne wymagania sprzętowe

Microsoft stawia oczywiście producentom minimalne wymagania sprzętowe, które muszą być spełnione w celu zainstalowania oraz uruchomienia systemu i są to:

•    Ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli;
•    Moduł Wi-Fi + bluetooth 4.0;
•    Układ graficzny zgodny z Direct3D 10 i sterownik WDDM 1.2 (ponadto driver dla grafiki nie powinien powodować restartów w przypadku aktualizacji);
•    UEFI zamiast BIOS-u;
•    Kamera o rozdzielczości 720p;
•    Czujnik światła;
•    Magnetometr, żyroskop, akcelerometr;
•    Co najmniej jeden port USB 2.0;
•    Dysk o wolnej powierzchni 10 GB lub więcej (po zainstalowaniu systemu), w praktyce oznacza to stosowanie dysków 32 GB i większych;
•    Głośnik.

Mamy więc pewność, że żadnego z powyższych komponentów nie zabraknie w tablecie z Windows 8. Microsoft również wymaga, aby urządzenie wychodziło ze stanu uśpienia w maksymalnie dwie sekundy, ale obostrzenie nie dotyczy wersji dla układów ARM, tylko x86.

UEFI i problemy

Konieczność stosowania UEFI zamiast BIOS-u wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim dyskomfort odczują osoby, które zakupią tablety z Windows 8 wyposażone  w procesory oparte na architekturze ARM. Microsoft nie pozostawia złudzeń. Intelowskie maszyny pozwolą stosować zewnętrzne certyfikaty w UEFI, co pozwoli między innymi obejść problem bezpiecznego rozruchu i zainstalować dowolny inny system operacyjny. Niestety, ale w tabletach z układami ARM takiej opcji już nie będzie. Tutaj możliwość dodawania certyfikatów będzie zablokowana, co oznacza w konsekwencji brak możliwości instalacji innego oprogramowania zarządzającego. Kupując więc tablet ARM z Windows 8 musimy pamiętać, że okienek nie wymienimy na inny system, na przykład Linuksa.

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.