Moduł WiFi zintegrowany z CPU – Intel pracuje nad nowymi Atomami

Inżynierowie Intela zaprezentowali dzisiaj „dziecko”, nad którym prace trwają od pewnego czasu. Jest nim chip o nazwie Rosepoint, będący połączeniem typowego procesora CPU (Intel Atom) z modułem łączności bezprzewodowej WiFi. Kiedy pojawi się na rynku?

Przeczytaj również >> Tablet – kupić z Wi-Fi czy 3G?

Układ, choć na tę chwilę w fazie projektowej, do urządzeń końcowych (notebooków, tabletów i smartfonów) ma trafić w połowie obecnej dekady. Rosepoint to wynik przełamania trudności, z jakimi inżynierowie Intela borykali się od kilku lat. Jak dotąd możliwym było digitalizowanie małych bloków komponentów radiowych, a nie całych urządzeń łączności bezprzewodowej. Nie można było zatem zintegrować chipu 2,4GHz WiFi z procesorem. Dodatkowym problemem było zachowanie zapotrzebowania na energię na poziomie porównywalnym do dotychczasowego.

Jak chwalą się inżynierowie Chipzilli, umieszczenie modułu WiFi w procesorze CPU to już prawie sztuka ;) Dotychczas producenci chipów RF (Radio Frequency) konstruowali analogowe, złożone urządzenia, które działały z wykorzystaniem jednopoziomowych obiegów zasilających. Dzięki wprowadzeniu na rynek chipów cyfrowych, głównie dzięki ich prostocie, nieporównywalnie mniejszym rozmiarom, a także wykorzystaniu w nich dwóch poziomów zasilania, udało się zintegrować je z CPU.

Choć dzięki temu zabiegowi, Intelowi coraz bliżej do firm typu Texas Instrument, Broadcom czy Atheros, to producentowi pozostaje jeszcze „kilka” rzeczy do zrobienia. Na liście pozostaje wyeliminowanie problemu z samym sygnałem WiFi. Jak mówi Hossein Alavi, szef Intel Radio Integration Lab.: „Chip łączności bezprzewodowej i CPU nie są dla siebie najlepszymi współlokatorami. Obydwa emitują promieniowanie, powodując niemałe zamieszanie wewnątrz procesora. To tak jak kalkulator postawiony w pobliżu radioodbiornika AM, który w takim sąsiedztwie potrafi zniekształcać wyświetlane cyfry”.

Aby wyeliminować zgubny wpływ promieniowania, Intel jest w trakcie wdrażania technologii osłonowej dla chipów, zaś jednym z rozwiązań może okazać się ułożenie anteny wprost na samym CPU. To jednak zajmie kolejne dwa, trzy lata…

Maciej Rosiński: Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.