W zasadzie to może dojść do sytuacji, że na sklepowych półkach w wyniku ograniczeń stawianych przez Microsoft będziemy mogli wybierać w tym roku tylko wśród kilku urządzeń. Większej liczby tabletów z nowymi okienkami dla architektury ARM spodziewajmy się dopiero po nowym roku, gdyż dopiero wtedy gigant z Redmond może znieść ograniczenia stawiane partnerom w związku z Windows RT.
Przeczytaj koniecznie >> Coraz więcej kontrowersji wokół tabletów z Windows RT. Tym razem chodzi o cenę
Tablety z Windows RT budzą w ostatnich miesiącach coraz więcej kontrowersji. Najpierw dowiedzieliśmy się, że ich cena z racji opłat licencyjnych, których koszty będą ponosić partnerzy OEM będzie znacznie wyższa niż w przypadku podobnych urządzeń z Androidem. Potem z kolei wyszło na jaw, że Microsoft zamierza mocno ograniczyć wybór przeglądarki internetowej w okienkach dla architektury ARM. To jednak nie koniec! Okazuje się, że w wyniku zagrywek Microsoftu w tym roku praktycznie nie będzie w czym wybierać, gdy zdecydujemy się na zakup tabletu z Windows RT i układem opartym na architekturze ARM.
Gwoli przypomnienia, Microsoft podczas targów CES 2011 zaprezentował wczesne wydanie Windows 8, które uruchomiono na urządzeniu wyposażonym w układ bazujący na architekturze ARM. Ogłoszono wtedy też trzech partnerów zajmujących się produkcją tego typu procesorów: Nvidia, Qualcomm oraz Texas Instruments. Później z kolei dowiedzieliśmy się, że wspomniane firmy mogą sobie dobrać tylko dwóch partnerów, którzy wyprodukują tablety z ich układami. Wiemy, że obecnie wygląda to następująco:
- Nvidia współpracuje z Asusem i Lenovo;
- Qualcomm współpracuje z Samsungiem i HP (choć druga z firm nie ma w tegorocznych planach tabletu z Windows RT);
- Texas Instruments z Toshibą oraz (najprawdopodobniej) z Dellem.
Microsoft we własnym przypadku postanowił zrobić wyjątek od reguły (a jakże inaczej!) i uczynił własną firmę trzecim partnerem Nvidii, której Tegra 3 trafi na pokład tabletów Surface.
Zasadniczo rynkowa premiera tabletów z Windows RT może ograniczyć się do zaledwie dwóch, trzech urządzeń. Na razie tylko Asus (poza Microsoftem) zaprezentował własne urządzenie z Windows RT, czyli Tablet 600. Pozostałe tablety pokazane na targach Computex w tym roku bazowały na intelowskich procesorach, a urządzenia z układami ARM były jedynie wczesnymi prototypami…
Wybór tej jesieni będzie więc mocno ograniczony. Kiedy więc spodziewać się większej ilości urządzeń? Niestety, ale dopiero w 2013 roku i to zapewne w drugim kwartale, gdy na rynku zadebiutuje druga fala komputerów z Windows 8. Serwis China Times raportuje, że Microsoft dopiero w styczniu zamierza znieść obecne ograniczenia stawiane producentom układów ARM. Ci więc po nowym roku będą mogli nawiązywać współpracę z kolejnymi partnerami i wtedy też na rynku powinno pojawić się znacznie więcej tabletów z Windows RT.
Dla porównania, Intel chwalił się niedawno, że wraz z rynkową premierą Windows 8 możemy spodziewać się aż ponad 20 tabletów z jego procesorami. W tym przypadku będziemy mieć więc znacznie większe pole do popisu podczas wyboru odpowiedniego tabletu.