Naukowcom z Stanford University udało się zbudować pierwszą na świecie baterię solarną wykonaną z karbonu. Dlaczego akurat z tego materiału? Ponieważ karbon oferuje kombinację niskich kosztów uzyskania i wysokiej wydajności.
Przeczytaj koniecznie >> Siedem sposobów na wydłużenie żywotności baterii iPada
Karbo nma być znakomitą alternatywą dla obecnie stosowanych materiałów fotowoltaicznych, których największą wadą jest wysoki koszt produkcji.
Zhenan Bao, jeden z autorów badań nad nowymi ogniwami, powiedział” “Karbon ma potencjał do dostarczenia wysokiej wydajności przy niskim koszcie produkcji. To pierwsza demonstracja działającego ogniwa słonecznego, wykonanego w całości z komponentów zbudowanych z karbonu. Silikonowe baterie słoneczne są sztywne, zaś nowe ogniwa są cienkie i elastyczne i mogą być stosowane jako warstwa a nie jako odrębny element urządzenia.”
Bao twierdzi, że w przyszłości, prezentowane baterie mogą być nakładane wprost na powierzchnie, choćby na okna, zstępując tym samym dotychczas stosowane panele. Prezentowana bateria wykorzystuje w konstrukcji grafen i nanorurki wykonane z karbonu. Warstwa aktywna jest również wykonana z karbonowych nanorurek, powlekanych karbonowymi molekułami.
Niestety na rewolucyjne źródła zasilania przyjdzie nam jeszcze poczekać. Michael Vosgueritchian, współautor bada, powiedział: “Na tę chwilę bateria w całości wykonana z karbonu oferuje wydajność poniżej 1%, absorbując głównie promieniowanie podczerwone”. Jak twierdzi Bao, przed naukowcami pozostały jeszcze badania nad utylizacją procesów przetwarzania, a także ulepszenie i optymalizacja samych materiałów wykorzystywanych w konstrukcji.