Nie będzie tabletów z Windows RT i układami od Texas Instruments. Dlaczego?

Texas Instruments miał stanowić jednego z trzech wielkich partnerów Microsoftu na rynku tabletów z układami opartymi na architekturze ARM i Windows RT na pokładzie. Tak się jednak nie stanie, gdyż producent procesorów OMAP oficjalnie ujawnił, że nie jest zainteresowany dachówkami z nowymi okienkami Microsoftu. Skąd taka decyzja…?

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tani tablet. Na co zwracać uwagę?

Podczas targów CES 2011 w Las Vega (a więc niemal dwa lata temu) Microsoft po raz pierwszy zaczął oficjalnie mówić o Windows 8, jako systemie tworzonym również z myślą o architekturze ARM. Wtedy też doczekaliśmy się pierwszego pokazu okienek uruchomionych na maszynie wyposażonej w procesor ARM i gigant z Redmond również zapowiedział trzech kluczowych partnerów, którzy mają mu pomóc w rywalizowaniu na rynku z iPadem. Wśród wymienionych firm były: Nvidia, Qualcomm oraz Texas Instruments.

Pod koniec zeszłego miesiąca doczekaliśmy się na sklepowych półkach pierwszych tabletów z Windows RT oraz procesorami opartymi na architekturze ARM.W sprzedaży pojawiło się kilka różnych modeli urządzeń z procesorami od Nvidii i Qualcomma. Wśród nich zabrakło jednak maszyn z układami od firmy Texas Instruments…

Już na początku obecnego miesiąca pojawiły się plotki, że Texas Instruments wycofała się z planów wejścia na rynek tabletów z Windows RT. Tak też się stało, gdyż wczoraj producent procesorów OMAP oficjalnie w komunikacie prasowym potwierdził doniesienia, iż zamierza skupić się na innym segmencie urządzeń niż tablety czy smartfony. TI otrzymuje, że zmiana planów pozwoli również zachować 1700 stanowisk pracy. W przeciwnym wypadku tyle ludzi musiałoby zostać zwolnionych. Jak dobrze pamiętamy, firma popadła jakiś czas temu w tarapaty finansowe.

Ruch Texas Instruments jest jednak zaskakujący. Co prawda firma pozostawała w tyle za Nvidią czy Qualcommem na rynku tabletów, co było jasne podczas różnych imprez w tym roku. Dla przykładu na targach Computex TI zaprezentowało jedynie prototyp urządzenia z Windows RT, gdy partnerzy pozostałych dwóch firm kilka różnych gotowych tabletów.

Pamiętamy również, że według wytycznych Microsoftu każdy z producentów układów ARM mógł sobie dobrać dwóch partnerów, którzy przygotują w tym roku tablety z myślą o Windows RT. TI podejrzewane było o współpracę z japońską Toshibą. Jak już jednak wiemy dziś… nic z tego nie wyszło i nie doczekaliśmy się tabletów z układami OMAP i nowymi okienkami w sprzedaży.

Podejrzewa się że ruch Texas Instruments mógł zostać spowodowany również niejasną polityką Microsoftu wobec tabletów z układami ARM. Choć każdy z producentów mógł sobie wybrać dwóch partnerów, tak dla przykładu dla Nvidii uczyniono wyjątek (trzecim kompanem „zielonych” stał się sam Microsoft).

Nie wiemy więc czy w ogóle doczekamy się tabletów z Windows RT i procesorami TI na rynku. Już w przyszłym roku zasady Microsoftu ulegną zmianie i partnerzy będą mogli dobrać sobie innych kompanów, którzy wyprodukują ich tablety. Czy Texas Instruments będzie jednak wtedy jeszcze zainteresowane tym biznesem…?

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.