Microsoft obecnie dwoi się i troi, aby móc konkurować na rynku tabletów internetowych z Androidem oraz iOS. Co ciekawe, gigant z Redmond postanowił zrobić to na dwa różne sposoby. Za pomocą dwóch odrębnych systemów operacyjnych: Windows 8 i Windows RT. Zdaje się jednak, że droga do sukcesu tkwi tylko w drugim z wymienionych systemów, a przemawia za tym kilka faktów. Przyjrzyjmy się im z bliska.
Przeczytaj koniecznie >> Wszystko co warto wiedzieć o Microsoft Surface z Windows RT
Niestety, ale to prawda. Microsoft przespał do tej pory boom na tablety i stara się to zmienić za sprawą ciągle świeżych dwóch systemów: Windows 8 dla intelowskiej architektury x86 oraz Windows RT opracowany z myślą o tabletach pracujących pod kontrolą układów ARM. Czy jednak to dobry pomysł? Zdaje się, że „zwykła” ósemka niespecjalnie ma szansę na przebicie się na rynku tabletów. Co innego w przypadku Windows RT. Dlaczego?
1. Cena
Najtańsze tablety z Windows RT można kupić już za niespełna 500 dolarów (u nas ceny przekraczają nieco dwa tysiące złotych). Mamy więc do czynienia z podobną kwotą, którą należy zapłacić za najtańszy wariant iPada z wyświetlaczem o przekątnej 9,7 cali. Niestety, ale w podobnej cenie próżno szukać tabletów z Windows 8 i procesorami Intela, nawet Atomami. Tutaj ceny startują niemal od dwa razy większej kwoty. Znalezienie takiego urządzenia w cenie poniżej 800 dolarów graniczy z cudem. W zasadzie to Microsoft w tym przedziale cenowym nie ma żadnej konkurencji. Zarówno iPady, jak i tablety z Androidem nie są tak drogie. Zdaje się więc, że jest to tylko sprzęt dla wybrańców i prawdziwych entuzjastów okienek Microsoftu.
2. Czas pracy na baterii
Tablety z Windows RT wyposażone są w procesory bazujące na architekturze ARM. Jak dobrze wiemy, te słyną między innymi z bardzo niskiego zapotrzebowania na energię. W konsekwencji możemy liczyć na 8-9, a nawet więcej godzin pracy na jednym ładowaniu. Jak sytuacja wygląda w przypadku tabletów z Windows 8 i procesorami Intela? Niestety, znacznie gorzej. Decydując się na zakup „dachówki” z układem Core trzeciej generacji obecnie nie liczcie na więcej niż maksymalnie 5 godzin czasu pracy na jednym cyklu. Procesory te są bardzo wydajne, ale przy tym potrzebują kilka razy więcej energii niż prostsze układy oparte na rozwiązaniach firmy ARM. Ma się to szansę zmienić już w przyszłym roku, gdy na rynku zadebiutują nowe układy Ivy Bridge ze współczynnikiem TDP na poziomie 10 W, a potem CPU Haswell, które mają pobierać jeszcze mniej energii. Na razie jednak jest jak jest
3. Dostępność aplikacji
Co prawda Windows RT nie oferuje wstecznej kompatybilności ze starszym oprogramowaniem pisanym pod kątem okienek Microsoftu, ale z drugiej strony… czy programy uruchamiane na tradycyjnym pulpicie, na tablecie są dobrym rozwiązaniem? Niestety, nie. Elementy przeważnie są zbyt małe i trudno z takimi programami pracować na 10-calowym ekranie dotykowym. Tymczasem w Windows Store przybywa nowych aplikacji w Modern UI i większość producentów nie zapomina również o zapewnieniu wsparcia dla Windows RT. W rzeczywistości mamy więc duży wybór programów na okienka dla architektury ARM, a tych będzie tylko w kolejnych miesiącach przybywać.