Przedsmak Surface Pro na CES 2013 zdradza więcej różnic względem modelu z Windows RT

Do rynkowej premiery tabletów z linii Surface Pro od Microsoftu, a więc wyposażonych w procesor Intel Core trzeciej generacji oraz system operacyjny Windows 8 Pro zostało jeszcze kilka tygodni. Tymczasem gigant z Redmond przywiózł prototypowe wersje tego urządzenie do Las Vegas i wybrani redaktorzy mieli szansę się z nim zapoznać. Przy okazji ujawniono kilka ciekawych detali, które wyróżniają tą wersję od wariantu Surface z Windows RT na pokładzie. I nie chodzi tylko o system oraz procesor!

Przeczytaj koniecznie >> Czy cena Microsoft Surface rzeczywiście jest wygórowana?

Microsoft zapowiedział własne tablety z serii Surface już w czerwcu zeszłego roku, ale do tej pory do sprzedaży trafił tylko „okrojony” wariant urządzenia. Z systemem Windows RT, czyli okienkami dla architektury ARM. Z informacji, które niedawno przedostały się do sieci wynika, że Surface Pro, a więc lepsza wersja z Windows 8 Pro oraz procesorem Intela na pokładzie trafi do sprzedaży pod koniec tego miesiąca. Tymczasem Microsoft (który co prawda nie miał swojego wystąpienia na targach CES 2013) przywiózł do Las Vegas prototypowe wersje Surface Pro, którymi mogli „pobawić się” wybrani dziennikarze za zamkniętymi drzwiami. Ci z kolei zdradzili kilka interesujących informacji na temat różnic pomiędzy tym modelem, a wariantem z Windows RT.

Zarówno redaktorzy serwisów ZDNet, jak i The Verge wspomnieli o różnicach pomiędzy oboma tabletami. Warto tutaj wymienić następująco:

  • Inne umiejscowienie czytnika kart pamięci microSD – element ten w Surface z Windows RT zlokalizowany jest na tylnej części obudowy urządzenia. Z kolei w Surface Pro czytnik kart pamięci umieszczono na bocznej ściance obudowy.
  • Rozkład podstawki – tablety z serii Surface wyposażone są w specjalną podstawkę, ale okazuje się, że stopień maksymalnego nachylenia jest w obu wariantach tabletu inny. W Surface Pro wynosi 26 stopni, a w wersji z Windows RT tylko 22 stopnie.
  • Otwory wentylacyjne – Surface Pro wyposażony jest w mocniejszy procesor, a więc również bardziej się nagrzewający. Dlatego też w obudowie tej wersji tabletu pojawiły się dodatkowej otwory wentylujące, które mają zapewnić stosowne odprowadzanie ciepła z rozgrzanej obudowy na zewnątrz.
  • Inny kabel zasilający – Surface Pro posiada dłuższy kabel zasilający niż model z Windows RT. Ponadto pojawi się w nim dodatkowe złącze, które pozwoli w tym samym czasie ładować energią inne urządzenie, na przykład smartfona.

Z informacji ujawnionych przez oba serwisy wynika również, że sercem Surface Pro jest rzeczywiście procesor Intel Core trzeciej generacji. Rodzi się jednak pytanie: jaki model CPU dokładnie? Niedawno pojawiły się plotki, że Microsoft może na potrzeby tego tabletu zaimplementować odświeżone procesory Ivy Bridge ze współczynnikiem TDP na poziomie 7 W, które Intel zapowiedział kilka dni temu (również na CES). Oznaczałoby to, że tablet umożliwiłby dłuższy czas pracy na baterii niż zakładano, a więc 4,5-5 godzin. Nie ma jednak potwierdzonych informacji na ten temat.

Gwoli przypomnienia, specyfikacja Surface Pro przedstawia się następująco:

  • Procesor Intel Core i5 trzeciej generacji (Ivy Bridge) ze zintegrowanym układem grafiki HD 4000;
  • Wyświetlacz o Clear Type LCD przekątnej 10,6 cali i rozdzielczości full HD (1920 x 1080 pikseli) z 10-punktowym multi-touch;
  • 4 GB pamięci operacyjnej RAM (pracującej w trybie dual-channel);
  • Dysk SSD o pojemności 64 lub 128 GB;
  • czytnik kart pamięci microSDXC;
  • Wi-Fi b/g/n (dwuzakresowy);
  • Port audio 3,5 mm;
  • Bateria 42 Whr (z informacji ujawnionych przez Microsoft wynika, że pozwoli na maksymalnie 4,5 godziny pracy na jednym ładowaniu);
  • Pełnowymiarowy port USB 2.0;
  • Bluetooth 4.0 LE (czyli o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię);
  • Dwie kamery HD o rozdzielczości 720p;
  • Pełnowymiarowy port USB 3.0 oraz mini DisplayPort do podłączania zewnętrznych wyświetlaczy;
  • Złącze dokujące Cover Port;
  • Czujnik światła, akcelerometr, żyroskop oraz kompas;
  • Zasilacz o mocy 48 W umożliwiający również ładowanie akcesoriów podłączanych za pomocą portu USB (maksymalnie 5 W).

Tablet zadebiutować ma w sprzedaży pod koniec miesiąca, a jego ceny mają zaczynać się od 899 dolarów za model z dyskiem SSD o pojemności 64 GB i bez żadnych dodatkowych akcesoriów.

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.