Najważniejszym elementem tabletu internetowego jest oczywiście wyświetlacz dotykowy. Jak jednak dobrze wiemy, jeden ekran drugiemu nierówny. Wyświetlacze dotykowe różnią się nie tylko rozmiarem, ale również innymi parametrami, jak rozdzielczość, jasność, kąt widzenia czy technologią wykonania. W rzeczywistości parametrów jest jeszcze więcej. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy czym cechuje się nasz ekran dotykowy od innych. Dlatego też przygotowaliśmy dla was cykl artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych”, z którego lektury dowiecie się wszystkiego na temat ekranów stosowanych w tabletach internetowych. Zacznijmy od proporcji i przekątnej ekranu.
Przeczytaj koniecznie >> 10 najciekawszych trików na tablety z Androidem
Kupując tablet internetowy, podczas naszego wyboru kierujemy się przede wszystkim przekątną ekranu. To właśnie na ten parametr zwracamy najpierw uwagę. Rzadziej interesuje nas drugi z bardzo istotnych parametrów wielkości ekranu, mianowicie proporcje wyświetlacza. Zacznijmy może jednak najpierw od samej przekątnej, która określa długość poprowadzoną od jednego wierzchołka do innego nieleżącego na tym samym boku.
Tablety internetowe wyposażone są najczęściej w następujące wielkości przekątnej ekranu:
- 7 cali;
- 8 cali;
- 8,9 cali;
- 9,7 cali;
- 10,1 cali.
Są to najpopularniejsze przekątne, ale oczywiście nie jedyne. Możemy spotkać się również z innymi wartościami, jak na przykład 13,3 cali lub 7,9 cali (w iPadzie mini marki Apple).
Parametr ten określa z góry z jakiej wielkości tabletem będziemy mieć mniej więcej do czynienia. Okazuje się jednak, że przekątna ekranu przekątnej nie jest równa. To oznacza, że dla porównania jeden z tabletów z ekranem o przekątnej 8 cali może oferować znacznie odmienne wrażenia podczas pracy niż inny, również 8-calowy tablet. Jak to możliwe? O tym decyduje właśnie współczynnik proporcji.
Proporcja ekranu, określana również formatem obrazu określa stosunek dłuższej krawędzi prostokątu wyświetlacza do tej krótszej. Przeważnie określany, jako Y:Z lub YxZ (gdzie dwukropek lub x oznacza „na”). W tabletach internetowych stosuje się najczęściej trzy wartości i są to:
- 4:3 (popularne w 9,7-calowych tabletach);
- 16:9;
- 16:10.
Pierwsza z wymienionych wartości pochodzi sprzed wielu, wielu lat i została zdefiniowany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, gdy pojawiły się możliwości zapisu ścieżki dźwiękowej na taśmie filmowej. Wartość popularna swego czasu w telewizorach. Format 16:9, czyli panoramiczny z kolei jest nam bliższy pod względem telewizji, gdyż stał się standardem dla zapisu programów i filmów w wersji HDTV.
Wybierając więc tablet internetowy warto również zwrócić uwagę na ten współczynnik. Jeśli urządzenie będziemy wykorzystywać przede wszystkim do multimediów (filmy, oglądanie telewizji HD), to warto zdecydować się na proporcje typu 16:9. Z kolei do pracy z przeglądarką lub aplikacjami biurowymi znacznie wygodniejszym wydaje być się wyświetlacz typu 4:3. Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji. Poza tym decydując się na konkretną markę tabletu czasami po prostu nie będziemy mieć większego wyboru. Dla przykładu, iPady oferowane są tylko z ekranami o proporcjach 4:3 i raczej szybko to się nie zmieni.
Z wielkością oraz proporcjami ekranu wiąże się z kolei kolejny parametr. Mianowicie rozdzielczość wyświetlacza. O tym jednak porozmawiamy w kolejnym odcinku, za kilka dni.