Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 2: rozdzielczość ekranu

Cieszymy się, że nasz pierwszy artykuł z serii „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem z waszej strony (o czym świadczy chociażby liczba wyświetleń). Dziś z kolei proponujemy wam lekturę kolejnego odcinka z tego cyklu, który poświęcamy rozdzielczości i innym współczynnikom powiązanym z tym parametrem wyświetlacza dotykowego. Kto wie, czy właśnie nie najważniejszego parametru ekranu tabletu.

Przeczytaj koniecznie >> Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych. Część 1: przekątna i proporcje ekranu

Kupując tablet internetowy zwracamy przede wszystkim uwagę na rozmiar przekątnej ekranu dotykowego. Oczywiście jest to tylko jeden z wielu parametrów, które powinniśmy brać pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Drugim z nich jest… rozdzielczość wyświetlacza, czyli wartość określająca liczbę pikseli, które mogą zostać wyświetlone na ekranie. Oczywiście z rozdzielczością wyświetlacza wiążą się również inne parametry, jak chociażby ppi. Zacznijmy jednak od samego początku.

Na parametr określający rozdzielczość składają się dwie wartości: liczba pikseli w pionie oraz poziomie wyświetlanych na ekranie tabletów internetowych. Czym z kolei jest piksel? Jest to najmniejszy punkt, element odpowiedzialny za wyświetlanie jednego koloru. Producenci urządzeń przeważnie przedstawiają wartość w postaci: „YYY x ZZZ pikseli”, gdzie najpierw podaje się tą dla dłuższej krawędzi. Rozdzielczość ekranu wiąże się oczywiście z przekątną wyświetlacza oraz jego proporcjami (bardziej zależy od drugiej z wymienionych wartości) i tak w tabletach internetowych spotkamy się najczęściej z następującymi parametrami (w zależności od przekątnej):

  • 7 cali – 800 x 480 (WVGA), 1024 x 600, 1280 x 720 (HD), 1280 x 800 (WXGA);
  • 8 cali (4:3) – 1024 x 768 (XGA) pikseli;
  • 9,7 cali – 1024 x 768 lub 2048 x 1536 (QXGA) pikseli;
  • 10,1 cali – 1024 x 600, 1280 x 800.

Oczywiście nierzadko spotkamy się z innymi rozdzielczościami. My jednak wymieniliśmy te najpopularniejsze. Oczywiście im większa rozdzielczość wyświetlacza, tym wyświetlany obraz jest ostrzejszy. Z rozdzielczością wiąże się również liczba elementów, które można maksymalnie wyświetlić na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym elementy są mniejsze i może być ich więcej.

Dziś rozsądne minimum w przypadku 7-calowych tabletów stanowi rozdzielczość co najmniej 1024 x 600 pikseli. Ekranów oferujących rozdzielczość jedynie na poziomie WVGA (800 x 480) nie polecamy, z racji słabych doznań wzrokowych. Porównanie wielkości oferowanych przez wyświetlacze o konkretnej rozdzielczości znajdziecie poniżej.

Współczynnik ppi (piksel per inch) oznacza ilość pikseli przypadających na jeden cal długości. Producenci tabletów internetowych rzadziej chwalą się tym parametrem (choć w przypadku rozdzielczości skalowanych robią to aż nader często, ale o tym za chwilę). Warto tutaj zwrócić uwagę na jeden fakt. Ludzkie oko nie jest już w stanie wychwycić pojedynczych pikseli przy gęstości większej niż 300 ppi, a właśnie do takiej granicy zbliżyli się producenci tabletów internetowych. Na razie rekordzistą pozostaje Samsung z Nexusem 10, którego wyświetlacz oferuje ppi na poziomie aż 299,8 pikseli na cal! Jeśli Apple zastosuje wyświetlacz Retina w iPadzie mini, to pobije wynik koreańskiej firmy. Z drugiej jednak strony w przypadku 7,9-calowego iPada ppi będzie sporo wyższe niż 300, a więc już bez sensownego usprawiedliwienia, gdyż typowy człowiek już tego nie zobaczy.

Producenci tabletów internetowych zdają się obecnie prześcigać w rozdzielczościach wyświetlaczy stosowanych we własnych urządzeniach. Zaczęło się oczywiście od premiery nowego iPada w marcu zeszłego roku, który wyposażono w 9,7-calowy ekran o rozdzielczości aż 2048 x 1536 pikseli. Obecnie miano lidera należy do Samsunga (o czym wspominaliśmy wam wyżej). Nexus 10 może pochwalić się rozdzielczością ekranu na poziomie aż 2560 x 1600 pikseli – na ekranie o przekątnej zaledwie 10,1 cali. Nie wszyscy może jednak z was o tym wiedzą, ale w obu przypadkach rozdzielczość jest w rzeczywistości skalowana… w dół, czyli na jeden normalny piksel przypadają tutaj dwa w pionie i dwa w poziomie. To oznacza, że tak naprawdę iPad z Retiną oferuje taki sam obszar roboczy na ekranie oraz wielkość elementów, jak w przypadku rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, a w przypadku tabletu Samsunga jest to odpowiednio 1280 x 800 pikseli. W przeciwnym wypadku elementy na ekranie byłyby zbyt małe i nieczytelne. Pomijamy już fakt, że nie dałoby się ich trafić palcem. Decydując się jednak na tablet o tak dużej rozdzielczości ekranu możecie mieć pewność, że obraz będzie bardzo ostry oraz najwyższej jakości.

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.