Znamy już praktycznie wszystkie parametry techniczne wyświetlaczy dotykowych i wiemy na co zwracać uwagę podczas kupna tabletu internetowego. Okazuje się jednak, że sam ekran dotykowy to nie wszystko. Matryca, która nie jest odpowiednio chroniona szybka zużywałaby się, a ponadto ulegałaby zabrudzeniu. Na szczęście producenci tabletów o tym wiedzą i stosują różne powłoki ochronne oraz szkła, które mają temu zapobiegać. W ostatnim odcinku cyklu pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych” omówimy właśnie ten aspekt ekranów tabletów.
Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych trików na tablety z Androidem
Na wstępie chcielibyśmy wam wszystkim serdecznie podziękować za duże zainteresowanie naszym cyklem artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych„. Mamy nadzieję, że zdobyliście odpowiednią wiedzę, która pozwoli wam w przyszłości dokonać bardziej trafnych decyzji w momencie zakupu tabletu internetowego. Omówiliśmy już dla was takie zagadnienia związane z ekranami dotykowymi, jak przekątna i proporcje, rozdzielczość ekranu, jasność oraz kąt widzenia i ukrywających się za nimi technologiach. Dziś z kolei proponujemy wam temat związany z tym, z czym tak naprawdę macie bezpośrednią styczność na co dzień podczas pracy z tabletem, a więc powłoki, którą pokryty jest ekran dotykowy.
Po co stosuje się powłoki ochronne?
Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Bezpośredni kontakt z samą matrycą sprawiłby, że ta ulegałaby zużyciu i bardzo szybko by się brudziła. Nie ukrywajmy, ale ekrany typu TFT LCD czy IPS w rzeczywistości są bardzo czułe i delikatne na dotyk. Bez dodatkowej ochrony bardzo szybko ulegałaby zepsuciu. Dlatego też matryca pokryta jest powłoką ochronną w postaci szkła lub innego materiału, które to mają zapobiegać zniszczeniu i zabrudzeniom.
Powłoki oleofobowe
Tablety takie, jak iPad marki Apple posiadają na ekranie dotykowym dodatkową powłokę, tak zwaną oleofobową. Nie jest to typowe szkło, a specjalna warstwa ochronna, która ma zapobiegać odciskom palców praz zużyciu wyświetlacza w wyniku dotyku. Powłoka tego typu sprawia również, że utrzymanie jej w czystości jest bardzo łatwe. Z prostej przyczyny: jest ona odporna na tłuszcz, którego tak łatwo nie przyjmuje. Powłoki oleofobowe cechują się niemal idealna gładkością. Dlatego też wszelkiego typu zabrudzenia tak łatwo się do niej nie przyczepiają.
Gorilla Glass i inne szkła
Wielu producentów tabletów internetowych stosuje specjalne szkła, których celem jest nie tylko ochrona wyświetlacza przed skutkami pracy za pomocą dłoni, ale również przeciwdziałające uszkodzeniom mechanicznym. Najbardziej znanym rozwiązaniem tego typu jest szkło marki Cornig – Gorilla Glass, które stosuje między innymi we własnych tablet firma Asus. Szkło Corniga jest bardzo cienkie, a jego trzecia generacja pozwala również na stosowanie w powiązaniu z giętkimi matrycami! Tablety pokryte Gorilla Glass są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na przykład powstałe w wyniku upadku samego urządzenia lub w momencie, gdy na ekran spadnie jakiś przedmiot. Ponadto szkło to cechuje się dużą odpornością na wszelkiego typu zadrapania. W zasadzie producenci tabletów, których ekrany są pokryte Gorilla Glass zazwyczaj chwalą się tym faktem na opakowaniu urządzenia. Z identyfikacją nie powinniście mieć więc najmniejszego problemu.
W przypadku tańszych tabletów internetowych stosowane są często zwykłe szkła lub powłoki z materiałów nieorganicznych, które „reagują” na dotyk palców. Najbardziej uznane rozwiązania stanowią jednak Gorilla Glass oraz powłoki oleofobowe.