Bardzo ciepło przyjęliście nasz cykl artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych„. Prosicie nas jednak również o opis innych technologii oraz rozwiązań dedykowanych tabletom internetowym lub z nimi powiązanych. Wychodzimy więc naprzeciw waszym prośbom i rozpoczynamy nowy cykl artykułów pod tytułem: „Jak to działa?”. Na pierwszy ogień proponujemy wam lekturę poświęconą technologii opracowanej przez Apple z myślą o urządzeniach z iOS – AirPlay.
Przeczytaj koniecznie >> Baterie w tabletach. Z czym to się je?
Technologia AirPlay jest stosunkowo dosyć młodym rozwiązaniem, które opracowało Apple z myślą o zwiększeniu możliwości iUrządzeń z zakresu przesyłania multimediów (filmy, muzyka i zdjęcia) na ekran telewizora lub głośników drogą bezprzewodową. AirPlay zaprezentowano światu we wrześniu 2010 roku, podczas wydarzenia poświęconego nowym iPodom. Wcześniej technologia ukrywała się pod nazwą AirTunes, ale wraz z premierą iOS 4.2 jej nazwę oficjalnie zmieniono na tą, którą znamy dziś.
AirPlay jest z pewnością jednym z najciekawszych rozwiązań zaimplementowanych w urządzeniach z iOS. Dzięki technologii możemy przesyłać multimedia do zgodnych odbiorników. Proces odbywa się drogą bezprzewodową, a więc bez plątaniny niepotrzebnych kabli. Apple przygotowało dla tej technologii kilka urządzeń. Pierwszym jest Airport Express, który w połączeniu z głośnikami pozwala strumieniować bezprzewodowo muzykę, a drugim przystawka Apple TV, która po podłączeniu do telewizora oferuje dostęp nie tylko do możliwości klonowania obrazu z iPada (lub innych urządzeń firmy z Cupertino), ale oferuje również wiele innych funkcji (więcej informacji znajdziecie w naszej recenzji Apple TV 3. generacji).
Dziś już AirPlay nie stanowi tylko domeny samego Apple. Liczni partnerzy firmy posiadają akcesoria zgodne z tą technologią. Są to przede wszystkim zestawy audio do odbioru dźwięku, również wielokanałowego. W przypadku przesyłania filmów i obrazu, przede wszystkim za pomocą funkcji klonowania nadal musimy „dozbroić” się w Apple TV, gdyż firma z Cupertino stara się utrzymywać wyłączność na to rozwiązanie.
Jak AirPlay działa w praktyce? Jest to bardzo proste rozwiązanie, które od użytkownika końcowego (poza posiadaniem zgodnych urządzeń, zarówno z iOS, jak i odbierających sygnał, które podłączone są do tej samej sieci Wi-Fi) nie wymaga już zbyt wiele. Chcąc skopiować obraz musimy tylko w iUrządzeniu włączyć klonowanie. Zrobimy to najpierw naciskając szybko dwa razy przycisk domowy iPada, aż pojawi się nam belka z najczęściej uruchamianymi aplikacjami. Następnie przewijamy belkę palcem w prawo, aż znajdziemy menu, które widzicie na poniższym zdjęciu. W kolejnym kroku musimy stuknąć w ikonę AirPlay, na liście dostępnych urządzeń wybrać Apple TV, a następnie włączyć opcję Klonowanie. To wszystko, po chwili obraz z iPada pojawi się na ekranie telewizora. Warto dodać, że z wykorzystaniem Apple TV 3. generacji możemy przesyłać obraz o maksymalnej rozdzielczości 1080p. W przypadku chęci strumieniowania muzyki do głośników zgodnych z AirPlay musimy tylko w aplikacji Muzyka wybrać źródło i następnie wskazać urządzenie wyjściowe. Voila, po chwili dźwięk na iPadzie ucichnie i popłynie z głośników.
AirPlay ma oczywiście również zastosowanie w przypadku gier, które uruchamiamy na iPadzie, a w które chcemy grać na dużym ekranie. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.
Na koniec mamy do was pytanie: o jakich technologiach i mechanizmach dedykowanych tabletom internetowym chcielibyście jeszcze przeczytać? Dajcie nam znać w komentarzu lub też pisząc na adres redakcja [@] tablety.pl. Czekamy na wasze podpowiedzi!