Podstawowy tablet internetowy, który będzie nam służył włącznie do pracy z przeglądarką lub pocztą e-mail kupimy już – bez większego problemu – za mniej niż 500 złotych. Szukając jednak odpowiedniego modelu pod kątem gier musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Okazuje się jednak, że wcale nie musi to oznaczać kwoty ponad 2 tysięcy złotych. Tablet do gier możemy zakupić nawet w cenie poniżej tysiąca złotych. Podpowiadamy, jak dokonać najsłuszniejszego wyboru – właśnie w tym przedziale cenowym.
Przeczytaj koniecznie >> Baterie w tabletach. Z czym to się je?
Zakup tabletu internetowego do gier z Androidem, w cenie do tysiąca złotych jest jak najbardziej możliwy. Wystarczy tylko, że podczas rozważania decyzji związanej z wyborem konkretnego modelu zwrócicie uwagę na następujące rzeczy.
1. Wyświetlacz. Im większy, tym lepszy
Nie ukrywajmy, ale 7-calowy wyświetlacz dotykowy jest trochę zbyt mały, aby w pełni cieszyć się rozgrywką. Dlatego też proponujemy wam zakup tabletu do gier, który będzie wyposażony w ekran o przekątnej 9,7 lub 10,1 cali. Taki rozmiar zagwarantuje wam naprawdę udaną rozgrywkę i nie będziecie musieli zbytnio wytężać wzroku.
2. Matryca. Przede wszystkim wysoka rozdzielczość
Chcąc uruchamiać gry na tablecie należy wybrać ekran o jak największej rozdzielczości. W przypadku ekranów o przekątnej 10,1 cali w przedziale do tysiąca złotych możemy liczyć na matryce typu IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Decydując się jednak na 9,7-calowy ekran mamy już większe pole do popisu. Tutaj bez problemu kupimy tablet, który będzie dysponować wyświetlaczem o rozdzielczości aż 2048 x 1536 pikseli, a więc bardzo wysokiej. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku rozdzielczość jest skalowana w dół, a więc odpowiadać będzie powierzchni ekranu o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Więcej na temat ekranów dotykowych i ich parametrów przeczytacie w naszym cyklu artykułów pod tytułem: „Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych„.
3. Pamięć RAM. 2 GB, to już standard
Chcąc uruchamiać nowsze i bardziej złożone gry powinniśmy zwrócić uwagę na, jak największą pamięć RAM w tablecie. Standardem jest tutaj 1 GB, ale w cenie do tysiąca złotych bez problemu nabędziemy już tablet wyposażony w 2 GB pamięci RAM, co z pewnością (z zapasem) wystarczy nam na jeszcze długi czas.
4. Procesor. Dwa czy cztery rdzenie?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest wcale prosta. Zasadniczo powinien to być czterordzeniowy procesor. Z pewnością w tym przedziale cenowym. Z prostej przyczyny. W tabletach do tysiąca złotych nie stosuje się nowszych chipów Cortex-A15, które nawet w konfiguracji dwurdzeniowej zapewniają lepszą wydajność od układów starszej generacji. Tutaj rządzi przede wszystkim architektura procesorów Cortex-A7 oraz Cortex A9. Czterordzeniowy układ, jak na przykład Rockchip RK3188 czy Allwinner A31 zapewnią jednak wystarczająco dużą wydajność, aby sprostać nawet bardziej wymagających tytułom. Dobrym wyjściem jest zakup tabletu z procesorem Tegra 3, który za sprawą wsparcia Nvidia Tegra Zone pozwoli wam uruchamiać gry dostępne tylko w tej strefie.
5. Pojemna bateria oraz port HDMI
Tablet dla gracza musi posiadać jeszcze dwa elementy. Jak najbardziej pojemną baterię (8000 – 10000 mAh), która zapewni nam długi czas rozgrywki. W przeciwnym wypadku będziemy musieli ładować baterię już pod kilku godzinach i z czasem okaże się to być dosyć denerwujące. Ostatnim elementem jest złącze HDMI, które pozwoli nam przesyłać obraz na telewizor, gdy sobie tego zażyczymy.
Wyjście alternatywne?
Tak, oczywiście istnieje. W przedziale do tysiąca złotych znajdziemy również tak zwane tablety typowo gamingowe, czyli wyposażone w fizyczne przyciski (krzyżaki i inne) oraz gałki analogowe, która z pewnością umila rozgrywkę. Warto jednak pamiętać, że w takiej cenie będzie to urządzenie z 7-calowym wyświetlaczem dotykowym. Jeśli ekran o takim rozmiarze wam odpowiada, to warto rozważyć zakup podobnego urządzenia.