Udostępnij
Tweetnij

Demonstranci protestowali przeciwko Apple przed poznańskim iSpotem

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj w południe przed sklepem iSpot – jednego z resselerów Apple, w poznańskim Starym Browarze, gdzie kilku demonstrantów z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” wyraziło swój jawny sprzeciw przeciwko polityce firmy z Cupertino. Przede wszystkim poprzez próbę zwrócenia uwagi na trudne warunki panujące w fabrykach (na przykład Foxconna) partnerów Apple.

gl1_201405171424-745x400-sc

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj w południe przed sklepem iSpot – jednego z resselerów Apple, w poznańskim Starym Browarze, gdzie kilku demonstrantów z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” wyraziło swój jawny sprzeciw przeciwko polityce firmy z Cupertino. Przede wszystkim poprzez próbę zwrócenia uwagi na trudne warunki panujące w fabrykach (na przykład Foxconna) partnerów Apple.

Przeczytaj koniecznie >> iOS 8. Co już wiemy o nowym systemie Apple dla iUrządzeń?

Jeśli miałbyś/miałabyś wybrać najlepszego producenta tabletów z poniższej listy, to byłby to...?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Do incydentu doszło w tę sobotę po godzinie 12:00 przed poznańskim salonem iSpot w Starym Browarze, gdzie pojawili się protestanci z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”. Członkowie OZZIP wyposażeni w transparenty postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec polityki Apple, która ich zdaniem polega na bogaceniu się kosztem ludzi pracujących w fabrykach jej partnerów, w tym w chińskim Foxconnie.

Traktujemy Apple jako symbol takiej produkcji, która opiera się na wyzysku w krajach trzeciego świata” – tłumaczyła Agnieszka Mróz ze związku protestujących i dodała, że „dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że w ten sposób działają również inne firmy w przemyśle elektronicznym i obuwniczym, ale Apple jest takim symbolem, jedną z największych globalnych firm, a z drugiej strony korzysta z usług Foxconn, czyli największego pracodawcy i producenta elektroniki w Chinach. Foxconn zatrudnia ponad milion pracowników przy produkcji smartfonów, w tym iPhone-ów.

Dlaczego jednak celem stał się akurat iSpot? Tego akurat dokładnie nie wiadomo. Zapewne poszło o dobrą lokalizację sklepu, który jest jednym z najlepiej kojarzonych resselerów firmy z Cupertino w naszym kraju. Możemy tylko się domyślać, że gdyby w Poznaniu istniał oficjalny sklep Apple Store, to demonstracja odbyłaby się właśnie przed jego drzwiami.

Głównym celem demonstracji było pokazanie, jak złe warunki panują w fabrykach zajmujących się produkcją urządzeń Apple. Za przykład posłużył Foxconn, gdzie przez ostatnie lata dochodziło do różnych sytuacji, również bardzo ekstremalnych, jak popełnianie samobójstw, o czym głośno było między innymi w 2010 roku. Dlatego teraz w fabrykach Foxconnu rozwieszone są siatki, które mają na celu chronić ludzi w przypadku próby popełnienia samobójstwa. Fabryki Foxconnu, pomimo znaczących zmian wobec pracowników przeprowadzonych w ostatnich latach, nadal przez wiele osób kojarzone są jako chińskie obozy pracy.

Demonstranci postanowili również przypomnieć tłumowi wokół sklepu sytuacje, do których dochodziło w Polsce. Przykładem może być fabryka firmy LG zlokalizowana niedaleko Wrocławia, gdzie w zeszłym roku zorganizowano legalny strajk. Po jego zakończeniu pracę straciło 20 osób.

Czy sytuacja z Poznania jest odosobniona? Okazuje się, że nie, bo podobne „akcje” organizowane są również w innych miastach Europy, w tym w Bolonii, Dusseldorfie, Frankfurcie, Rzymie oraz Warszawie. Są one częścią większej inicjatywy mającej na celu uświadomić społeczność o traktowaniu ludzi przez dużych producentów elektroniki (nie tylko Apple).

W trakcie demonstracji w Starym Browarze nie doszło do ostrych spięć z ochroną sklepu, choć ta starała się interweniować. Sprzeciw przebiegł więc dosyć spokojnie. Mimo wszystko członkowie OZZIP zostali spisani przez Policję za udział w nielegalnej demonstracji.

Źródło, fot.: codziennypoznan.pl (dzięki @nawrocony za tip ;)

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij