Udostępnij
Tweetnij

IDC zmienia prognozy sprzedaży. W tym roku na rynek trafi 245 mln tabletów

Z roku na rok sprzedawanych jest coraz więcej tabletów internetowych. Nie inaczej będzie i w tym roku. Okazuje się jednak, że wyniki sprzedaży mogą być nieco niższe niż do niedawna oczekiwano. Własne prognozy zmodyfikowała firma IDC, która stwierdza, że do końca 2014 roku na rynek trafi około 245,4 mln tabletów, a więc o ponad 15 mln mniej niż sugerowano wcześniej. Skąd wynikają gorsze prognozy sprzedaży od założeń sprzed kilku miesięcy?

Tablety internetowe

Z roku na rok sprzedawanych jest coraz więcej tabletów internetowych. Nie inaczej będzie i w tym roku. Okazuje się jednak, że wyniki sprzedaży mogą być nieco niższe niż do niedawna oczekiwano. Własne prognozy zmodyfikowała firma IDC, która stwierdza, że do końca 2014 roku na rynek trafi około 245,4 mln tabletów, a więc o ponad 15 mln mniej niż sugerowano wcześniej. Skąd wynikają gorsze prognozy sprzedaży od założeń sprzed kilku miesięcy?

Przeczytaj koniecznie >> Chiński rynek tabletów. Jak w rzeczywistości wygląda i kto tam jest liderem?

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Z roku na rok sprzedawanych jest coraz więcej tabletów internetowych. To już standard. Przede wszystkim kosztem tradycyjnych komputerów i notebooków. Oczywiście w 2014 roku nie będzie inaczej i w zasadzie wszystkie firmy analityczne są zgodne co do tego, że na rynek trafi więcej „dachówek” niż w zeszłym roku.

Niemniej, dosyć kiepski pierwszy kwartał tego roku, gdy pewne firmy zaliczyły dosyć poważne spadki sprzedaży w skali rok/rok sprawiły (szerzej na ten temat wspominaliśmy wam w tym artykule), że firma analityczna IDC postanowiła zmodyfikować własne prognozy sprzedaży związane z tym rokiem.

IDC prognozuje, że w tym roku na rynek trafi 245,4 mln tabletów internetowych. To daje nam wynik o ponad 15 milionów gorszy niż zakładała ostatnia prognoza sprzedaży (mówiono o 260,9 mln). Niemniej, to i tak oznacza lepszy wynik względem zeszłego roku, ale tylko o zaledwie 12,1%. Dla porównania, w 2013 roku sprzedano niemal 60% więcej tabletów niż w 2012. Różnica jest więc dosyć znacząca.

W poniższej tabeli możecie zobaczyć udział poszczególnych przekątnych ekranów na rynku tabletów w zeszłym oraz (prognozowane) dla 2014 i 2018 roku.

Przekątna ekranu

Rok: 7 cali < 8 cali 8 cali < 11 cali 11 i więcej cali
2013 (teraz)

55.0%

44.1%

0.9%

2014 (prognoza)

50.8%

47.3%

1.9%

2018 (prognoza) 44.5% 48.9%

6.6%

Jak nietrudno zauważyć, w kolejnych latach będzie systematycznie spadać udział mniejszych tabletów, a będą popularyzować się te większe, głównie w postaci hybryd z okienkami Microsoftu, które często posiadają 11″ i większe wyświetlacze.

Skąd wynika słabsza prognoza sprzedaż w tym roku? Z ustaleń IDC są to głównie dwa powody:

  • Klienci coraz rzadziej wymieniają tablety na nowe. To oznacza, że okres życia typowego tabletu internetowego ulega wydłużeniu. Użytkownicy rzadziej wymieniają własne tablety na nowe urządzenia, gdyż nie widzą w tym większego sensu;
  • Phablety są coraz popularniejsze. Smartfony z dużymi wyświetlaczami (pomiędzy 5,5 i 7 cali) zdobywają sobie coraz większą popularność. Tego typu urządzenia są w stanie nierzadko zastąpić mały tablet. Rosnąca popularność tak zwanych tabletofonów odbywa się więc kosztem tabletów.

Oczywiście warto również wspomnieć o coraz prężniej rozwijającym się rynku wtórnym. Sporo osób coraz częściej woli zainwestować w sprawdzone urządzenie renomowanej firmy, ale używane niż za te same pieniądze kupować „coś gorszego”.

Kolejną kwestią jest przesycenie rynku. Tabletów jest coraz więcej, ale nowe urządzenia nie wnoszą już tyle innowacji co kiedyś. Producenci kuszą nas jedynie coraz lepszymi ekranami i mocniejszymi podzespołami, ale to dla wielu osób zbyt mało, aby dokonać zakupu nowego tabletu.

Źródło: IDC

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij