Twórcy UbuTab uruchomili na IndieGoGo kampanię crowdfundingową pod koniec listopada i ta zakończyła się (niestety, bez pełnego sukcesu) pod koniec zeszłego miesiąca. Obecnie tablet oferowany jest poprzez dedykowany sklep internetowy i co ciekawe, doczekał się licznych udoskonaleń. Zwiększono wbudowaną pamięć eMMC na dane oraz wymieniono procesor na szybszą jednostkę Intel Atom Z3775D i czytnik microSD na taki, który obsługuje karty o pojemności do 128 GB. Czy jednak urządzenie to w ogóle kiedykolwiek trafi do sprzedaży?
Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!
26 grudnia dobiegła końca kampania crowdfundingowa dla UbuTab na IndieGoGo. Twórcom projektu nie udało się zebrać pełnej kwoty, a jedynie jej 76%. Teraz tablet oferowany jest poprzez sklep internetowy ubutabshop.com. W celu pełnego sfinalizowania projektu rozpoczętego na IndieGoGo.
Tymczasem w tym tygodniu Nikki Wertish przekazał na IndieGoGo informacje związane z nową, udoskonalona wersję tabletu UbuTab. Po pierwsze, zwiększono pamięć eMMC na dane – z 16 GB do 64 GB. Następnie zaimplementowano lepszy czytnik kart pamięci microSD na taki z obsługą kart o pojemności do 128 GB (zamiast 32 GB). Ostatnią, w zasadzie najistotniejszą nowością, jest implementacja nowego procesora w postaci jednostki Intel Atom Z3775D. Jest to 64-bitowy, czterordzeniowy procesor wykonany w 22 nm procesie technologicznym, którego rdzenie pracują z zegarem 1,49 GHz (do 2,41 GHz w trybie Turbo Boost). Znajdziemy tu także 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz układ Intel HD Graphics taktowany zegarem do 792 MHz (normalnie 311 MHz). Wcześniej w tablecie proponowano czterordzeniowy procesor Cortex-A9 (konkretna jednostka nie została ujawniona) taktowany zegarem 1,6 GHz z grafiką Mali-400. Jak natomiast przedstawiają się ceny nowej wersji UbuTab? Następująco:
- UbuTab (model podstawowy bez dodatkowego dysku HDD) – 349 dolarów;
- UbuTab z dyskiem HDD o pojemności 500 GB – 399 dolarów;
- UbuTab z dyskiem HDD o pojemności 1 TB – 499 dolarów;
- UbuTab z dyskiem SSD o pojemności 1 TB – 699 dolarów.
Z informacji ujawnionych na stronie ubutabshop.com wynika, że tablety będą dostępne od kwietnia tego roku… i teraz rodzi się pytanie, czy rzeczywiście będą. Pamiętajmy, że kampania crowdfundingowa na IndieGoGo nie zakończyła się sukcesem, ale jako, że przeprowadzona była w systemie Flexible Funding, to jej twórcy i tak otrzymali zebrane pieniądze w postaci niespełna 28 tysięcy dolarów (więcej na ten temat przeczytacie tutaj). Nikki Wertish obiecuje, że UbuTab powstanie i wywiąże się z obietnic. Poczekamy, zobaczymy.
Przypomnijmy sobie jeszcze specyfikację techniczną UbuTab. Tablet ma być wyposażony (poza tym, o czym wspominaliśmy wyżej) w następujące elementy i podzespoły:
- 10,1-calowy wyświetlacz klasy IPS (a więc o szerokich kątach widzenia) o rozdzielczości WUXGA (1920 x 1200 pikseli) z 10-punktowym multi-touch;
- 2 GB pamięci operacyjnej RAM;
- 2,5-calowy dysk twardy o pojemności 1 TB (lub opcjonalnie dysk SSD 500 GB lub 1 TB);
- Wi-Fi w standardzie b/g/n, moduł Bluetooth 4.0;
- aparat fotograficzny 5 Mpix na tylnej ściance obudowy (tablet nie ma przedniej kamery do wideo rozmów);
- baterię o pojemności 11000 mAh;
- złącza microUSB z OTG, miniHDMI i jack audio 3,5 mm.
Tablet ma wymiary 260 x 170 x 15 mm i waży 900 gramów. Obudowa będzie miała wąskie ramki wokół ekranu i zostanie wykonana z aluminium. Tablet ma ponadto wbudowaną podstawkę oraz dołączony rysik. Urządzenie będzie dostępne z Androidem lub Ubuntu OS.
Źródło: IndieGoGo