Tablety i dzieci. Problem, który w zasadzie istnieje od początku. Coraz większa popularność tego typu urządzeń widoczna jest również w życiu najmłodszych. Do czego natomiast tablety i smartfony są najczęściej wykorzystywane przez dzieci? Do tego, co kiedyś komputery, a więc do grania w gry. Z informacji ustalonych przez NPD Group wynika, że dzieci poniżej 13 roku życia spędzają na graniu już około 2 godzin – każdego dnia. Dużo czy mało? I czy istnieje sposób, aby to zmienić?
Przeczytaj koniecznie >> Tablety sprawiają, że dzieci nie potrafią budować z klocków, a to nie koniec
Nie ukrywajmy, ale dziś nikogo nie dziwią dzieci ze smartfonami czy tabletami w ręku. Rodzice coraz chętniej udostępniają najmłodszym takie urządzenia. Chociażby dla własnego, tak zwanego świętego spokoju.
Tymczasem firma NPD Group opublikowała wyniki ankiety, którą przeprowadzono wśród ludzi w wieku od 2 lat i starszych. Ankietę wypełniło (od 24 listopada do 5 grudnia 2014 roku) 5566 osób. Osoby poniżej 18 roku życia proszone były o udzielanie odpowiedzi przy asyście rodziców.
Wyniki nie są jednak zbyt optymistyczne. Okazuje się, że dzieci spędzają coraz więcej czasu na graniu na tabletach lub smartfonach. Czas spędzany na mobilnej rozgrywce zwiększył się przez dwa lata aż o 57%. W 2012 roku przeciętnie czas grania na urządzeniach mobilnych wynosił 1 godzinę i 20 minut. Natomiast w zeszłym roku przekroczył ponad 2 godziny na dzień. Najwięcej czasu na grach spędzają osoby w wieku od 6 do 44 lat. Niemniej, warto zauważyć, że największą aktywność w grach (względem innych wykonywanych na smartfonach i tabletach zadań) wykazują dzieci w wieku 12 lat i młodsze. W tej grupie wiekowej widzimy także zainteresowanie większą liczbą tytułów. Przeciętnie jest to 5 gier, z czego 3 są płatne. Warto także zauważyć, że pieniądze wydawane na gry mobilne w tym przypadku plasują się na drugim miejscu. Więcej wydają tylko ludzie w wieku 25-44 lat. Dosyć istotną informacją jest również fakt, że tylko co piąta osoba gra wyłącznie na tabletach oraz smartfonach i nie robi tego na innym sprzęcie. Pozostałe 4/5 osób robi to chętnie także na konsolach do gier i komputerach.
Warto zauważyć, że wzrost czasu spędzanego na rozgrywce na tabletach i smartfonach w rzeczywistości nie jest winą dzieci. Po pierwsze, popularność urządzeń mobilnych coraz bardziej rośnie. Tablet lub smartfon pojawia się w coraz większej ilości domów. Także w rodzinach, które nie są zamożne. To sprawia, że dzieci maja coraz łatwiejszy dostęp do tego typu sprzętu. Co za tym idzie, starają się go wykorzystywać do ulubionych celów. A skoro tym wśród dzieci są przede wszystkim gry, to nie powinno dziwić, że rośnie ilość minut spędzanych na mobilnej rozgrywce.
Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę wszystko zależy od rodziców i ich podejścia do tematu. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie wydzielać sobie czasu spędzanego z tabletem. O to powinien zadbać opiekun. Granie na urządzeniach mobilnych nie jest niczym złym, ale też nie powinno przekładać się na godziny każdego dnia spędzane w ten sposób. Wszak tablety oferują o wiele więcej. Chociażby dostęp do aplikacji edukacyjnych, które warto pokazać własnym pociechom. Kto wie, a może te bardziej im przypadną do gustu niż gry…? Z pewnością warto spróbować.
Źródło: NPD Group, for.: Verizon