Skoro o tabletach, w ramach MWC nie mogło zabraknąć informacji dotyczących układów ich zasilających. Mowa oczywiście o jednym z wiodących na rynku producentów procesorów, firmie Intel.
Przeczytaj koniecznie >> Tablet – kupić z Wi-Fi czy 3G?
Chipzilla zaprezentowała nowe procesory przeznaczone do wykorzystania w smartfonach i tabletach, charakteryzujące się m.in. zintegrowaniem modemu LTE.
Nowa platforma procesorów Atom o nazwie kodowej Clover Trail+, ma zaoferować głównie wydłużony czas pracy ogniwa zasilającego.W linii tej znajdą się 32-nanometrowe, dwurdzeniowe chipy Z2580, Z2560 i Z2520, pracujące z zegarami (odpowiednio) 2,0GHz, 1,6GHz i 1,2GHz, co stanowi podwojoną wartość w porównaniu do poprzedników. Układy te zaoferują technologię Intel Hyper-Threading. Zintegrowane z nimi zostaną rdzenie graficzne Intel Graphics Media Accelerator, o taktowaniu do 533MHz, mające zagwarantować trzykrotnie wyższą wydajność w odniesieniu do poprzedniej generacji procesorów Intel Atom Z2460.
Oczywiście Intel nie pominął w swoich planach układów czterordzeniowych. Te, rozpocznie następca Atoma Z2760, pierwszy czterordzeniowy układ SoC producenta, platformy Bay Trail. Intel będzie go produkował w kooperacji z firmami Compal, ECS, Pegatron, Quanta i Wistron. Tym samym rozszerzy się dotychczasowe grono kooperantów Intela, dotychczas zawierające firmy Samsung, Acer, Asus, Dell, Lenovo, LG czy HP. SoC te będą dostępne na rynku w okolicach końca bieżącego roku i dzięki zmniejszonym gabarytom umożliwią wykonanie smartfonów czy tabletów o grubości nawet 8mm.
Intel zapowiedział również wykonany w 22-nanometrowym procesie technologicznym chip Atom SoC, o kodowej nazwie Merrifield. Wykorzystuje on całkiem nową mikroarchitekturę Atom, która zapewni większą wydajność przy jednocześnie wyższej energooszczędności.
Intel poinformował, że pracuje nad poprawą bezpieczeństwa urządzeń z jego układami, konkretnie rozwojem Identity Protection Technology w nie wbudowanej, zajmującej się wieloczynnikowym procesem autentykacji, zabezpieczającym serwisy usług „w chmurze” (w tym serwisy bankowe on-line, gry on-line czy sieci społecznościowe). Chipzilla współpracuje w tym zakresie m.in. z firmami Visa, MasterCard, McAfee, SecureKey, Symantec tak, aby maksymalnie podnieść i dopracować poziom zabezpieczeń.
Intel ma również w planach podjęcie rękawicy na polu chipów z zintegrowanymi modemami łączności bezprzewodowej. XMM 7160 to właśnie przykład takiego rozwiązania, oferującego wielotrybowy i wielozakresowy dostęp do sieci LTE. Jak zapewnia producent, ma to być najmniejszy i najbardziej efektywny energetycznie układ na rynku. Modem będzie obsługiwał 15 zakresów LTE jednocześnie (najwięcej na rynku jak dotąd), będzie charakteryzował się elastyczną architekturą radiową umożliwiającą tworzenie konfiguracji wielopasmowych, niewielkim zapotrzebowaniem na energię oraz obsługą globalnego roamingu w ramach jednego układu.