Tego co dają nam drzewa nie sposób przecenić. Oprócz filtrowania powietrza atmosferycznego, drewno, czyli materiał z nich pochodzący, znajdziemy praktycznie wszędzie – w papierze, meblach i jak się teraz okazuje – w bateriach.
Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych darmowych gier na tablet z Androidem
Naukowcy z Instytutu Technologicznego Georgia i Uniwersytetu Purdue znaleźli metodę na zbudowanie organicznego ogniwa solarnego z wykorzystaniem substratów drzew. Materiał nazwany CNC (Cellulose Nanocrystal Substrates) pozwala na skonstruowanie ogniwa nie wykorzystując do tego celu szkła czy pochodnych ropy naftowej. Co ciekawe, nowe baterie słoneczne nie tylko są światło-przepuszczalne, co dodatkowo zwiększa ich absorpcję światła, czy jego pochłanialność. Zanurzone w wodzie najzwyczajniej w świecie rozpuszczają się, stanowiąc tym samym idealny obiekt utylizacji.
To niewątpliwie jeden z przełomów w konstrukcji alternatywnych źródeł zasilania, niemniej daleko jeszcze do hurraoptymizmu. testowane obecnie ogniwa oferują współczynnik efektywności konwersji na poziomie 2,7%. To zbyt mało aby konkurować z konkurencyjnymi, „tradycyjnymi” ogniwami, przed inżynierami jeszcze sporo pracy, a na zakończenie ery ropy naftowej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Niemniej jest to jakieś światełko w tunelu.