Exynos 5 Octa 5420 bez tajemnic. Co ukrywa nowy procesor Samsunga?

Samsung oficjalnie zaprezentował światu nowy, ośmiordzeniowy procesor Exynos 5 Octa – 5420 w zeszłym miesiącu. Wtedy też jednak nie zdradzono zbyt wielu detali. Koreańczycy przekazali między innymi tylko, że nowy układ względem poprzedniej generacji oferuje 20% lepszą wydajność podczas obliczeń, a GPU nawet do dwóch razy więcej mocy w trakcie przetwarzania grafiki. Teraz z kolei Samsung ujawnił dokładne informacje i technologie, które drzemią w środku nowego Exynosa. Przyjrzyjmy im się z bliska.

Przeczytaj koniecznie >> ARM zapowiada rewolucję na rynku procesorów dla tabletów. Co skrywają układy Cortex-A57?

 Loading ...

Nowy procesor Exynos 5 Octa 5420 został zapowiedziany w zeszłym miesiącu i już w niedługim czasie trafi na pokład pierwszych urządzeń mobilnych – nie tylko tych od Samsunga, ale również innych producentów. Koreańczycy opublikowali dokładniejsze detale na temat rozwiązań i technologii, które zaszyto w tym układzie.

Nowy GPU Mali-T628

Rdzenie procesora Eynos 5 Octa 5410 wspomagane były przez układ graficzny Mali-T604 (ten sam, który znajduje się w tablecie Google Nexus 10). W nowym SoC znajdziemy zupełnie nowy układ GPU – Mali-T628, który (według zapewnień Samsunga) oferuje do dwóch razy lepszą wydajność podczas obliczeń graficznych. Układ złożony jest z ośmiu rdzeni odpowiedzialnych za obliczenia na shaderach, które ponadto mogą być wykorzystywane do wspomagania rdzeni CPU. To oznacza, że w ten sposób uzyskujemy dodatkową moc obliczeniową przy zadaniach niezwiązanych z przetwarzaniem grafiki. W powiązaniu z technologią big.LITTLE uzyskujemy jeszcze więcej możliwości z zakresu wydajności, przy jednoczesnym obniżeniu zapotrzebowania na energię baterii.

Większa wydajność, dłużej na baterii

Samsung Exynos 5 Octa 5420 wyposażono w cztery rdzenie Cortex-A7 taktowane maksymalnie zegarem 1,3 GHz (wykorzystywane w typowych zastosowaniach, jak praca z przeglądarką lub klientem poczty e-mail) oraz cztery Cortex-A15 pracujące z zegarem 1,8 GHz (które są aktywowane w przypadku bardziej złożonych obliczeń).

Samsung chwali się około 20% wzrostem wydajności względem procesora poprzedniej generacji. Jakby tego jednak było mało, optymalizacja nowego Exynosa zapewniła znaczne obniżenie na pobór energii. Koreańczycy twierdzą, że Exynos 5420 potrzebuje nawet do 70% mniej energii. Jest to z pewnością niezły wynik, który powinien przełożyć się na znacznie dłuższy czas pracy na baterii.

Więcej nowych technologii

Koreańczycy chwalą się również nowymi technologiami, które zaimplementowano w procesorze Exynos 5 Octa 5420. Warto tutaj wymienić następujące rozwiązania:

  • MIC (Mobile Image Compression) – technologia odpowiadająca za kompresowanie grafik (a przy okazji zmniejszanie zużycia zapotrzebowania na moc obliczeniową i pamięć), które wyświetlane są z pamięci na ekranie smartfona lub tabletu. W konsekwencji edycja zdjęć nie wpływa tak bardzo na zużycie energii jak wcześniej;
  • Rozpoznawanie twarzy – nowy Exynos 5 Octa obsługuje sprzętowo mechanizm rozpoznawania twarzy, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa;
  • Rozpoznawanie oczu – rozwiązanie to jest jedną z technologii w układzie graficznym Mali-T628 i odpowiada za weryfikowanie tylko tych zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym urządzenia, na którym wszyscy patrzą w obiektyw. Pozostałe mogą być pominięte, co znacznie upraszcza weryfikowanie zdjęć, które nadają się do dalszej edycji.

Pierwszy urządzeń z nowym układem Samsunga możemy spodziewać się przed końcem tego roku. Jest całkiem możliwe, iż procesor będzie stanowił serce jednego z nowych tabletów Koreańczyków, które obecnie są przygotowywane.

Źródło: Samsung

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.