Procesor ARM Cortex A17 MediaTeka vs Snapdragon 8xx

MediaTek to jeden z czołowych producentów układów SoC na rynku. Ostatnimi czasy jego inżynierowie poczynili duże postępy w zakresie rozwoju chipów do urządzeń mobilnych, a ich ukoronowaniem jest „pierwszy na świecie, prawdziwie ośmiordzeniowy procesor”.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja phabletu Acer Liquid S1

 Loading ...

O procesorze MediaTek opartym na ośmiu rdzeniach informowaliśmy już jakiś czas temu. Chip wyposażony był w osiem pracujących symultanicznie rdzeni Cortex-A7. Obecnie ARM ogłosiło wprowadzenie architektury Cortex-A17, a MediaTek już jest  gotowy do wprowadzenia na rynek procesorów zgodnych z tą technologią. Opisywany układ wykorzystuje cztery rdzenie A17 taktowane zegarem 2,2 – 2,5 GHz oraz cztery rdzenie A7, pracujące z prędkością 1,7 GHz. Chip uzupełnia procesor graficzny Rogue PowerVR Series6, który jak zapewnia tajwański potentat, ma się zająć obsługą każdej jakości grafiki, jaką można sobie wymyślić.

Z architekturą A17 wiąże się 60-procentowy wzrost wydajności, w porównaniu do układów opartych o A9. Chipy te są skierowane do smartfonów i tabletów z segmentu średniego i wyższego, a MediaTek pozycjonuje swój procesor MT6595, jako bezpośredniego konkurenta Qualcomm Snapdragona 800 i 805. Jako, że chip wykorzystuje architekturę ARM big.LITTLE z Heterogenicznym Multi-Processingiem, może wykorzystywać jednocześnie wszystkie osiem rdzeni do wykonywania najbardziej zaawansowanych i obciążających system zadań, bądź jedyne dwóch w trybie ograniczonego wykorzystania. MediaTek zapewnia, że jego produkt jest szybszy i bardziej energooszczędny od układów octa-core Exynos Samsunga, które to zbudowane są z czterech rdzeni A15 i czterech A7, przy czym wszystkie pracują z niższymi taktowaniami.

MT6595 jest jednocześnie pierwszych układem SoC, w jakim został zintegrowany modem LTE, a także kodek Ultra HD H.265, pozwalający na zapis i odtwarzanie wideo w jakości 4K2K.

Co raczej oczywiste, nie wszystkie funkcjonalności procesora zostaną włączone przez każdego producenta urządzeń, choć to właśnie od nich będzie zależało ich uaktywnienie. Samplowanie chipów do producentów rozpocznie się nie później niż w pierwszym półroczu bieżącego roku, zaś pierwsze smartfony i tablety weń wyposażone mamy szansę ujrzeć w drugiej połowie 2014.

Źródło: Engadget

Maciej Rosiński: Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.