Procesor Apple A9 zostanie wykonany w 14 nm procesie FinFET?

W tym roku produkcją procesorów Apple A8 ma zająć się przede wszystkim TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Rzekomo udział Samsunga w tym przedsięwzięciu ma być niewielki i będzie stanowić około 30-40%. Całkiem jednak możliwe, że zmieni się to już w przyszłym roku i Koreańczycy ponownie przejmą pałeczkę pierwszeństwa. Wiele wskazuje na to, że procesory Apple A9 będą produkowane w 14 nm procesie technologicznym FinFET, który ma stanowić najbardziej zaawansowaną metodę na wytwarzanie układów SoC.

Przeczytaj koniecznie >> Chiński rynek tabletów. Jak w rzeczywistości wygląda i kto jest tam liderem?

 Loading ...

Samsung zajmuje się wytwarzaniem procesorów dla Apple od wielu lat. Każdy SoC z iPada był wyprodukowany przez koreańskiego giganta. W tym roku ma to jednak ulec znaczącej zmianie. Rzekomo produkcją procesorów Apple A8 ma zająć się przede wszystkim tajwańskie TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), które proces wytwarzania rzekomo uruchomiło już w lutym tego roku. Z kolei Samsung ma mieć udział w tym przedsięwzięciu dopiero od jesieni, gdy zapotrzebowanie na nowe układy (już po premierze nowych iGadżetów) będzie większe.

Już wcześniej jednak pojawiły się plotki, że romans Apple z TSMC jest tylko przejściowy i w zasadzie firma z Cupertino w 2015 roku ma ponownie zacieśnić współpracę z Samsungiem (pomimo sporów sądowych, które obecnie są toczone). Jakie technologie mogą ukrywać się za procesorem Apple A9? Całkiem możliwe, że nowy SoC Samsunga zostanie wyprodukowany w 14 nm procesie technologicznym FinFET, który opracowali Koreańczycy.

Samsung kilka dni temu ogłosił nowe, strategiczne partnerstwo z GLOBALFOUNDRIES, któremu będzie licencjonować nowe rozwiązanie. Obie firmy zamierzają wytwarzać nowe procesory we własnych fabrykach w Stanach Zjednoczonych. Produkcja starszych układów Apple również odbywała się w Ameryce (w Teksasie), a więc całkiem możliwe, że Samsung zdecydował się umieścić fabryki dla 14 nm FinFET w USA (w Teksasie i Nowym Jorku) właśnie ze względu na firmę z Cupertino.

Czym dokładnie jest nowy proces technologiczny opracowany przez Samsunga? Główną zaletą tego rozwiązania jest zastosowanie trójwymiarowych tranzystorów, które pozwalają obejść ograniczenia stawiane przez zwykłe tranzystory. Z informacji ujawnionych przez Samsunga wynika, że procesory produkowane w tym procesie technologicznym będą oferować około 20% lepszą wydajność przy około 35% mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Ponadto układy SoC będą zajmować około 15% mniej powierzchni niż 20 nm procesory.

Samsung dodaje, że masowa produkcja procesorów wytwarzanych w technologii FinFET będzie mogła być uruchomiona pod koniec tego roku. Nawet jeśli Apple się nią zainteresuje, to wytwarzanie układów A9 i tak nie rozpocznie się wcześniej niż na początku 2015 roku. Jednak PDK (Process Design Kit) jest dostępny dla partnerów już teraz, a więc firmy zainteresowane nowym rozwiązaniem Koreańczyków mogą rozpocząć opracowywać własne procesory pod kątem nowego procesu już teraz. Oczywiście Apple pewnie już myśli o układach A9, a jeśli nie, to nastąpi to w bardzo niedługim czasie.

Tymczasem najpierw jesienią doczekamy się pierwszych iUrządzeń z procesorami Apple A8, które będą produkowane jeszcze w 20 nm procesie technologicznym. Spodziewamy się, że nowy SoC będzie sercem iPhone’a 6 oraz nowych iPadów. Kto wie, a może trafi także do odświeżonego Apple TV?

Źródło: Samsung

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.