Udostępnij
Tweetnij

Samsung omawia Exynosa 5430. Pierwszy układ wykonany w 20 nm procesie HKMG

Portfolio procesorów Samsunga dla urządzeń mobilnych rozszerza się o kolejny układ SoC – Exynos 5430, który jest 8-rdzeniową jednostką korzystającą z dobrodziejstw technologii big.LITTLE. Jest to pierwszy procesor mobilny, który wykonano w 20 nm procesie technologicznym HKMG. Co dokładnie oferuje nowy SoC od Koreańczyków? Przyjrzyjmy mu się z bliska.

Samsung Exynos 5 Octa 5420

Portfolio procesorów Samsunga dla urządzeń mobilnych rozszerza się o kolejny układ SoC – Exynos 5430, który jest 8-rdzeniową jednostką korzystającą z dobrodziejstw technologii big.LITTLE. Jest to pierwszy procesor mobilny, który wykonano w 20 nm procesie technologicznym HKMG. Co dokładnie oferuje nowy SoC od Koreańczyków? Przyjrzyjmy mu się z bliska.

Przeczytaj koniecznie >> ARM zapowiada rewolucję na rynku SoC dla tabletów. Co dokładnie skrywają rdzenie Cortex-A57?

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Exynos 5430 jest kolejnym procesorem Samsunga, który opracowano z myślą o urządzeniach mobilnych, jak tablety i smartfony. Układ ten trafił na pokład aluminiowego telefonu Koreańczyków, czyli Galaxy Alpha, którego oficjalnie zapowiedziano wczoraj.

Nowy Exynos jest 8-rdzeniowym procesorem, który składa się z czterech wydajnych rdzeni Cortex-A15 taktowanych zegarem 1,8 GHz oraz czterech słabszych Cortex-A7, do zwykłych zastosowań, pracujących z zegarem 1,3 GHz. Mamy więc tutaj do czynienia z procesorem opartym na technologii big.LITTLE od ARM. Niemniej, dzięki heterogenicznemu przetwarzaniu procesor będzie w stanie wykorzystać do obliczeń wszystkie 8 rdzeni. Oczywiście wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jakie inne technologie skrywa pod obudową nowy Exynos 5430? Warto tutaj wspomnieć o następujących rozwiązaniach:

  • Mniejsze zapotrzebowanie na energię. Nowy procesor Samsunga jest pierwszym, który wykonano w 20 nm procesie technologicznym HKMG (High-K Metal Gate). W ten sposób uzyskano mniej więcej 25% mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną względem układów produkowanych w 28 nm procesie. W konsekwencji możemy liczyć na znacznie dłuższy czas pracy na baterii;
  • Nowe rozwiązania z myślą o ekranach. Układ graficzny z nowego procesor (w postaci GPU Mali T628MP6) oferuje wsparcie dla wyświetlaczy o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) oraz WQXGA (2560 x 1440 pikseli). SoC potrafi również oszczędzać energię elektryczną potrzebną do działania ekranu. Między innymi poprzez zredukowanie o połowę wysyłanych danych oraz zmniejszenie odświeżania, gdy nie jest ono tak często potrzebne (na przykład w trakcie przeglądania stron internetowych);
  • Multimedia w wysokiej rozdzielczości. Nowy procesor dla tabletów i smartfonów od Samsunga oferuje również wsparcie dla najnowszych formatów multimedialnych, w tym filmów zakodowanych w H.265(HEVC). Exynos 5430 ma również podwójny układ ISP (Image Signal Processor), który pozwala przesyłać aż do 17 GB danych w ciągu jednej sekundy.

Nowy układ SoC od Koreańczyków zapowiada się więc naprawdę ciekawie. Nie jest to oczywiście high-endowy procesor i zagości raczej w urządzeniach z nieco niższego przedziału cenowego, o czym świadczy chociażby jego implementacja w smartfonie Galaxy Alpha. Spodziewamy się,  że procesor ten zostanie wykorzystany w tabletach i smartfonach również przez innych producentów.

Znacznie wydajniejszym układem będzie Samsung Exynos 5433. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z 4 rdzeniami Cortex-A53 oraz 4 rdzeniami Cortex-A57. W obu przypadkach są to rdzenie oparte na 64-bitowej architekturze ARMv8. Samsung już wcześniej wspominał, że opracowuje 64-bitowy SoC i układ 5433 będzie właśnie pierwszym z nich. Jeśli wierzyć plotkom, to procesor ten pojawi się na rynku wraz z Samsungiem Galaxy Note 4, którego premiery spodziewamy się już na początku września.

Źródło: Sammobile, Samsung

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij