Udostępnij
Tweetnij

Szwedzcy naukowcy stworzyli papierową baterię

Stworzony przez Szwedów materiał jest cienki jak papier, niezwykle wytrzymały i bezpieczny dla środowiska.

Papierowa bateria

Stworzony przez Szwedów materiał jest cienki jak papier, niezwykle wytrzymały i bezpieczny dla środowiska.

Największą zaletą urządzeń mobilnych jest to, że są… mobilne. Jest tylko jedno poważne ograniczenie – bateria. Często korzystam ze swoich urządzeń, stąd też potrzeba ciągłego ładowania smartfonów i tabletów. Dlatego też najbliższe otoczenie mojej kanapy wygląda jak wielka plątanina kabli. Nad problemem słabych baterii naukowcy pracują od lat. Do tej pory znalazło się kilka ciekawych pomysłów. I takim też jest najnowszy wynalazek naukowców z uniwersytetu w Linkoping.

Szwedzi opracowali całkiem nową „baterię”, której głównym elementem jest papier wykonany z nanocelulozy. Jest on zanurzony w wodzie, która służy tutaj jako elektrolit, i przewodzącym polimerze, znanym pod nazwą PEDOT:PSS. Materiał ten może być ładowany setki razy w jedynie kilka sekund. Co więcej, do jego wykonania nie potrzeba toksycznych chemikaliów czy ciężkich metali, a celulozę można stworzyć z produktów odnawialnych, więc papier jest też bezpieczny dla środowiska. Jedną z największych zalet „baterii” jest to, że materiały, z których jest wykonana można niezwykłe łatwo i tanio nabyć.

Stworzony materiał wygląda jak zwykły papier z lekkim połyskiem plastiku. Jest niezwykle cienki, wytrzymały na zginanie. Naukowcy twierdzą, że z jednego arkusza można nawet złożyć łabędzia z origami. Największym problemem naukowców jest jednak tworzenie papieru na skalę przemysłową. Projekt doczekał się finansowania ze strony jednej ze szwedzkich fundacji zajmujących się rozwojem badań strategicznych oraz fundacji Knuta i Alice Wallenbergów. Celem jest stworzenie racjonalnej metody wytwarzania takiego papieru. Projektem zajmują się również naukowcy z szwedzkiego państwowego instytutu badawczego Innventia, Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytetu w Kentucky.

Źródło: Gizmag

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij