Udostępnij
Tweetnij

Apple, Samsung i Sony używają baterii z kobaltem wydobywanym przez dzieci (aktualizacja)

Amnesty International opublikowało raport, z którego wynika, że w bateriach naszych smartfonów wielu uznanych firm znajduje się kobalt wydobywany w Demokratycznej Republice Kongo przez dzieci.

222080_drc_artisanal_cobalt_mining_

Amnesty International opublikowało raport, z którego wynika, że w bateriach naszych smartfonów wielu uznanych firm znajduje się kobalt wydobywany w Demokratycznej Republice Kongo przez dzieci.

Z informacji przekazanych przez Amnesty International wynika, że w bateriach popularnych producentów smartfonów oraz podobnych urządzeń, jak i wybranych aut, stosowany jest kobalt wydobywany przez dzieci. Materiał wydobywany jest przez dzieci w kopalniach zlokalizowanych w południowej części Demokratycznej Republiki Kongo. Okazuje się, że dzieci pracują w kopalniach przez około 12 godzin dziennie za równowartość zaledwie 1-2 dolarów.

Kobalt wydobywany przez w kopalniach trafia do firmy Congo Dongfang Mining należącej do Zhejiang Huayou Cobalt Ltd. Następnie kobalt wysyłany jest do Toda Hunan Shanshen New Material, Tianjin Bamo Technology oraz L&F Materal. Te ostatnie z wymienionych firm dostarczają materiał do producentów baterii, którzy to sprzedają akumulatory do urządzeń Apple, Samsunga, Microsoftu czy Sony i producentów aut: Daimler oraz Volkswagen.

Apple wydało oświadczenie w tej sprawie, w którym czytamy, ze firma kategorycznie nie godzi się na tego typu proceder. Jak dobrze wiemy, przez ostatnie lata firma z Cupertino zrobiła naprawdę wiele, ale wyeliminować dzieci z łańcucha dostaw podzespołów. Niestety, nie jest to takie proste, czego przykładem jest powyższy raport Amnesty International. Z informacji ujawnionych przez UNICEF wynika, że w 2014 roku w kopalniach zlokalizowanych w południowej części Kongo pracowało około 40 tysięcy dzieci.

Aktualizacja

Poniżej znajdziecie oficjalne stanowisko Samsunga w tej sprawie:

Samsung SDI (firma zajmująca się technologiami materiałowymi, przechowywaniem energii i elektryczną motoryzacją) nie ma żadnych relacji biznesowych z firmami CDM i Huayou Cobalt. Firma już dawno wdrożyła program certyfikacji partnerów i poddostawców (S-Partner), który ma za zadanie wykrywać i rozwiązywać problemy odpowiedzialności społecznej i etyki biznesu. Każdy poddostawca, zanim podpisze się z nim długoterminowy kontrakt, musi przejść przez dwuletni okres karencji. W tym czasie, korzystając z pomocy naszych partnerów społecznych, przeprowadza się szereg kontroli i audytów. Dotyczą one praw człowieka, warunków pracy, etyki, odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Dopiero po dwóch latach wzorowego spełniania wszystkich norm poddostawca może ubiegać się o kontrakt długoterminowy.

źródło, fot.: amnesty

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij