Jaśniejsze i wydajniejsze ekrany dotykowe dzięki polskim naukowcom
Dwa polscy fizycy, Filip Granek oraz Zbigniew Rozynek, opracowali nową technologię, w ramach której możliwe będzie tworzenie jaśniejszych, bardziej trwałych wyświetlaczy czy wydajniejszych paneli słonecznych.
Dwaj polscy fizycy, Filip Granek oraz Zbigniew Rozynek, opracowali nową technologię, w ramach której możliwe będzie tworzenie jaśniejszych, bardziej trwałych wyświetlaczy czy wydajniejszych paneli słonecznych.
Dr inż. Filip Granek i dr Zbigniew Rozynek pracują nad stworzeniem supercienkich ogniw przewodzących prąd elektryczny. Będą one mogły zostać zastosowane między innymi w produkcji ekranów dotykowych, wyświetlaczy LCD, a także cienkowarstwowych ogniw słonecznych.
– Dziś w ogniwach i wyświetlaczach wykorzystywany jest szeroko pierwiastek ind – w postaci tlenku indowo-cynowego (ITO) stosowanego jako tzw. przezroczysta elektroda. Niestety ITO ze względu na swoją krystaliczną strukturę traci swoje własności podczas jego wyginania. Nie pozwala to na zastosowanie go w nowoczesnych elastycznych produktach spełniających wymagania rynku i odbiorców – powiedział dr Filip Granek.
Granek wyjaśnia również, że ind jest dość drogim materiałem, którego sprzedażą kierują w zasadzie wyłącznie Chiny. Powoduje to uzależnienie producentów. Nowa technologia polskich naukowców mogłaby wpłynąć na ich niezależność. Co więcej, Granek tłumaczy, że najnowsze warstwy przewodzące są też tańsze w produkcji niż te oparte o ind. Dodatkowo takie wyświetlacze czy ekrany mają być jaśniejsze i wydajniejsze.
Aktualnie technologia ta jest dopiero opracowywana, Granek i Rozynek uzyskali przewodzące linie w zakresie 1 do 5 mikrometrów, a dalsze prace i optymalizacja procesu mają doprowadzić do zmniejszenia szerokości tych linii do wielkości znacząco poniżej 1 mikrometra. Granek twierdzi, że dzięki temu „technologia wejdzie w bardzo atrakcyjny do wielu zastosowań zakres nanometrów”.
Aktualnie naukowcy pracują w ramach spółki XTPL i szukają finansowania na komercjalizację technologii. Właśnie rozpoczęto pozyskiwanie finansowania w drugiej rundzie finansowanie. Proces patentowy już się rozpoczął. Granek i Rozynek mają w planach w przyszłości sprzedawać licencje na wspomnianą technologię.
Źródło: NaukawPolsce