Brytyjczycy z ARM pochwalili się dziś nowymi rdzeniami CPU i nowym GPU dla procesorów, które już w przyszłym roku trafią do urządzeń mobilnych. Pierwszym jest rdzeń CPU Cortex-A73, który ma zapewniać do 30% lepszą wydajność względem Cortex-A72, przy jednocześnie mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Natomiast Mali-G71 ma zaoferować o połowę lepszą wydajność niż Mali-T880. Przyjrzyjmy się Cortex-A73 oraz Mali-G71 z bliska.
W lutym 2015 roku ARM zapowiedziało rdzenie Cortex-A72 oraz układ graficzny Mali-T880. Te rozwiązania trafiły do procesorów mobilnych w zeszłym roku. Na początku przyszłego roku pojawią się nowe rdzenie CPU i GPU, które zapowiedziano dziś.
ARM pochwaliło się dziś rdzeniem CPU Cortex-A73 oraz układem graficznym Mali-G71. Oba rozwiązania zachwalane są jako idealne dla wirtualnej rzeczywistości. Ma to m.in. związek z zapowiedzianą niedawno platformą Daydream, którą firma z Mountain View pochwaliła się niespełna dwa tygodnie temu, w trakcie konferencji Google I/O 2016.
Cortex-A73 ma zapewniać do 30% lepszą wydajność niż Cortex-A72. Przy okazji zwiększono efektywność energetyczną i zapotrzebowanie na energię obniżono o 30%. To dobra wiadomość, bo w ten sposób powinniśmy uzyskać dłuższy czas pracy na baterii. Procesory z rdzeniami Cortex-A73 mają się również nie przegrzewać. Pomimo pracy z maksymalnym zegarem na poziomie 2,8 GHz. Będzie to możliwe m.in. z wykorzystaniem konfiguracji wielordzeniowych (jak big.LITTLE) czy funkcją automatycznego obniżania zegara taktującego rdzenie. Co ciekawe, budżet termiczny może być rozkładany pomiędzy CPU i GPU. W ten sposób układ SoC ma zawsze mieć optymalna temperaturę.
Procesory z Cortex-A73 przygotowują m.in. firmy MediaTek czy HiSilicon. Podobno pierwsze testy już trwają i zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy wspomniane firmy powinni dysponować już pierwszymi próbkami układów SoC. Nie oznacza to jednak, że pierwsze urządzenia zobaczymy jeszcze w tym roku. Z informacji ujawnionych przez ARM wynika, że nastąpi to na początku przyszłego roku. Tak więc pewnie zobaczymy je na targach CES 2017 i MWC 2017.
Układ GPU Mali-G71 również oferuje dużo większą moc niż Mali-T880. ARM chwali się tutaj wzrostem wydajności o połowę, a zapotrzebowanie na energię ma spaść o około 20%. Układ składa się z 32 jednostek wykonawczych, a więc ma ich dwa razy tyle co w Mali-T880. Mali-G71 ma bez problemu obsłużyć obraz w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli) przy odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Dla porównania, minimalnym wymogiem stawianym przez VR jest odświeżanie obrazu na poziomie 90 Hz. Procesory mobilne z Cortex-A73 oraz Mali-G71 będą więc idealne pod kątem smartfonów tworzonych pod kątem VR. SoC z nowymi rdzeniami ARM mają być wytwarzane w 10-nanometrowym procesie technologicznym.
Źródło: Anandtech