CERN prezentuje pierwsze kolorowe zdjęcie rentgenowskie
CERN opracowało pierwsze trójwymiarowe, kolorowe obrazy rentgenowskie ludzkiego ciała. Są one dokładniejsze niż dotychczasowe zdjęcia. Skaner wykorzystuje technologię Medipix3 i działa podobnie do aparatu. Profesor Phil Butler twierdzi, że będzie to przełomowa technologia, która pozwoli na wykonywanie zdjęć RTG w wysokiej rozdzielczości.
CERN z Nowej Zelandii opracowało pierwsze kolorowe, trójwymiarowe obrazy rentgenowskie ludzkiego ciała za pomocą zaawansowanego skanera medycznego. Skaner wykorzystuje technologię Medipix3 wspomnianej firmy i jest rozwijany od dziesięciu lat. Jest w stanie tworzyć obrazy o wysokiej rozdzielczości dzięki technologii śledzenia cząstek.
Chipy Medipix działają podobnie jak aparat – identyfikują pojedyncze cząstki subatomowe, które stykają się z pikselami, gdy elektroniczna migawka jest otwarta. Zdaniem profesora Phila Butlera, jednego z dwóch naukowców MARS Bioimaging Ltd, który zbudował skaner, chip Medipix3 jest tym, co może dać mu przewagę w diagnostyce medycznej. Jak stwierdził, małe piksele i dokładna rozdzielczość energetyczna oznaczają, że to nowe narzędzie do obrazowania jest w stanie uzyskać obrazy, których nie może osiągnąć żadne inne jemu podobne.
CERN i MARS chcą skomercjalizować kolorowe zdjęcia rentgenowskie
Łącząc informacje spektroskopowe mikroukładów z algorytmami, naukowcy z projektu MARS byli w stanie stworzyć trójwymiarowe obrazy kolorów, które wyraźnie odróżniają znaczniki tłuszczu, wody i choroby. Mniejsza wersja skanera 3D, który został wykorzystany do badania chorób nowotworowych i naczyniowych już przynosi wyniki.
CERN i MARS już podpisały umowę w tej sprawie. Dzięki niej technologia zostanie skomercjalizowana. Skaner będzie używany częściej, a pierwsze zdjęcia wśród pacjentów stworzone w tej technologii pojawią się już wkrótce. Na początek będą wykonywane w gabinetach ortopedycznych i u pacjentów z chorobami reumatoidalnymi.
Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z czerwca
Źródło: PsychOrg