Dziś, pierwszego dnia konferencji Build, Microsoft zaprezentował światu nowy system operacyjny – Windows 8.1 w postaci poglądowej wersji Preview, o którym plotki pojawiały się już od wielu miesięcy. Nowe okienka doczekały się licznych usprawnień oraz optymalizacji – łącznie ponad 800 istotnych zmian względem Windows 8! Ponadto gigant z Redmond zapowiedział wiele innych ciekawych nowości i udostępnił nowy system w postaci wersji beta wszystkim zainteresowanym.
Przeczytaj koniecznie >> Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych
Tegoroczną konferencję Build, która potrwa w San Francisco do najbliższego piątku, rozpoczął CEO Microsoftu – Steve Ballmer. Szef giganta z Redmond zaprezentował nie tylko nowy system operacyjny w postaci Windows 8.1, ale również zdradził informacje na temat nowej polityki wydawniczej Microsoftu. Zgodnie z przewidywaniami, w Redmond postawiono na rapid release, a więc cykliczne, częstsze aktualizacje produktów. Windows 8.1 ukaże się więc w około rok po ósemce. Dziś system udostępniono w postaci bety dla wszystkich zainteresowanych. Oprogramowanie można pobrać ze Sklepu Windows. Niestety, wśród 13 wspieranych wersji językowych zabrakło naszej. To oznacza, że rodzimi użytkownicy Windows 8 muszą poczekać do momentu, aż Microsoft udostępni autonomiczne obrazy ISO z Windows 8.1 Preview. Wtedy też będzie można zainstalować system nie tylko z poziomu „ósemki”, ale również na osobnej partycji. Wspomniane obrazy ISO mają zostać udostępnione w przeciągu kilku(nastu) godzin, a więc odwiedzajcie co jakiś czas ten adres. Poniżej znajdziecie wymagania sprzętowe stawiane przez Windows 8.1. Jak nietrudno zauważyć, niewiele różnią się one od tych stawianych przez „ósemkę”.
- Procesor 1 GHz lub szybszy z obsługą PAE, NX i SSE2;
- 1 GB (2 GB dla wersji 64-bit) pamięci RAM;
- 16 GB (20 GB dla wersji 64-bit) wolnego miejsca na dysku twardym;
- Procesor graficzny zgodny z API DirectX 9 i sterownikiem WDDM.
Windows 8.1 debiutuje z licznymi usprawnieniami względem „ósemki”. Łącznie w nowych okienkach pojawiło się ponad 800 udoskonaleń i nowych funkcji. Na uwagę zasługują przede wszystkim takie rozwiązania, jak:
- Przywrócenie przycisku Start na klasycznym pulpicie (na pasku zadań);
- Dwa nowe rozmiary dla aplikacji-kafelków (łącznie mamy teraz do wyboru cztery rozmiary);
- Możliwość uruchamiania systemu bezpośrednio do klasycznego pulpitu (z pominięciem ekranu startowego z aplikacjami);
- Nowe opcje z zakresu wielozadaniowości. W tym przede wszystkim szybsze przełączanie się pomiędzy programami i możliwość uruchamiania do czterech aplikacji obok siebie na jednym ekranie;
- Przeglądarkę Internet Explorer 11;
- Głębszą integrację z wyszukiwarką Bing;
- Wsparcie dla mniejszych tabletów internetowych, na przykład z 7-calowymi wyświetlaczami;
- Możliwość stosowania spersonalizowanego tła (tapety) na ekranie startowym z aplikacjami.
Steve Ballmer przekazał, że w Sklepie Windows jest już 100 tysięcy aplikacji, a nowych ciągle przybywa. Brakuje wśród nich jednak wielu popularnych programów, jak Facebooka czy Flipboard. Na szczęście możemy spodziewać się ich już w najbliższym czasie.
Microsoft stara się zachęcać deweloperów do tworzenia aplikacji dla Windows 8 i RT. Konferencja Build została zorganizowana właśnie przede wszystkim o osobach tworzących oprogramowanie. Wszak to właśnie od dostępności aplikacji zależy przyszłość Windows na tabletach i Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Warto dodać, że uczestnicy Build otrzymają między innymi za darmo tablety Acer Iconia W3.
Windows 8.1 w postaci finalnej ma zostać udostępniony jeszcze w tym roku. Dla użytkowników „ósemki” nowe okienka będą bezpłatne.